
65 godzin zajęć teoretycznych
5 godzin zajęć praktycznych w ruchu drogowym
Kierowca, który uzyskał kwalifikację wstępną w ramach kwalifikacji wstępnej dla prawa jazdy kat. D, D+E, D1, D1+E i zamierza wykonywać przewozy innymi pojazdami niż te dla których wymagane jest prawo jazdy odpowiadające zakresowi uzyskanej kwalifikacji wstępnej, zobowiązany jest odbyć kurs kwalifikacyjny w ramach kwalifikacji wstępnej uzupełniającej dla prawa jazdy kat. C, C+E, C1 , C1+E
Szkoła Jazdy Kursant jako jedyna we Wrocławiu przeprowadza kurs kwalifikacji przewóz rzeczy/osób z instruktorami z Inspekcji Transpotru Drogowego. Wiedza instruktorów oraz bierzące zmiany w przepisach są omawiane na zajęciach. Dodatkowo szkolenie z tachografem cyfrowym i omawianie testów egzaminacyjnych to atuty i wyższość szkolenia nad szkoleniem z udziałem e-learningu.
Nie zapisuj się na kurs w systemie e-learningu (wszystkie godziny szkolenia musisz odbyć w danym ośrodku szkolenia ) siedząc przed komputerem i przechodząc etapy szkolenia. Komputer nie odpowie na Twoje pytania i wątpliwości nie będziesz też rozwiązywał testów które później będą na egzaminie Państwowym.
1. Podstawa prawna świadectwa kwalifikacji
01.04.2010 r. Weszło rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie zmniejszenia ilości godzin w kwalifikacji wstępnej.
Minister Infrastruktury w dniu 1 kwietnia 2010 r. podpisał rozporządzenie w sprawie szkolenia kierowców wykonujących przewóz drogowy. Rozporządzenie zostało opublikowane w dniu 2 kwietnia 2010 r. w Dzienniku Ustaw nr 53 pod poz. 314, a jego przepisy weszły w życie w dniu 3 kwietnia 2010 r.. Rozporządzenia to zostało przygotowane w związku z wejściem w życie w dniu 3 kwietnia 2010 r. ustawy z dnia 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 43, poz. 246).
Przepisy ustawy i rozporządzenia wprowadzają do prawa polskiego możliwość uzyskania kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, która jest krótsza od kwalifikacji wstępnej o połowę (140 godzin). Oznacza to, że osoby zamierzające kierować pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii C, C+E, które ukończyły 21 lat oraz osoby zamierzające kierować pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii D, D+E, które ukończyły 24 lata, będą mogły ukończyć kwalifikację wstępna przyspieszoną co znacząco ułatwi im dostęp do zawodu kierowcy.
2. Do szkolenia na świadectwo kwalifikacji wstępnej przyspieszonej może przystąpić osoba która:
1) Która na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej
a) przebywa co najmniej 185 dni w roku ze względu na więzi osobiste lub zawodowe albo,
b) studiuje od conajmniej 6 miesięcy i przedstawi zaświadczenie potwierdzające ten fakt;
2) nie będąca obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, mająca zamiar wykonywać przewozy na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej;
3) która nie ma przeciwskazań zdrowotnych i psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.
3. Czas trwania bloków programowych
Świadectwo kwalifikacji wstępnej przyspieszonej w formie kursu obejmuje 140 godz. zajęć teoretycznych (pięć modułów tematycznych po 7 godzin).
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych.
Test specjalistyczny - składający się z 10 pytań w zakresie tematów realizowanych dla części specjalistycznej dla kursu kwalifikacyjnego w ramach kwalifikacji wstępnej dla prawa jazdy kat. D, D+E, D1, D1+E. Osobie szkolonej, która uzyskała pozytywny wynik testu Wojewoda wydaje świadectwo kwalifikacji zawodowej. Osoba, która uzyskała negatywny wynik testu może przystąpić do kolejnych testów kwalifikacyjnych organizowanych w tym samym ośrodku bądź w innym.
Test kwalifikacyjny przeprowadza komisja egzaminacyjna składająca sie z trzech członków, z których jeden pełni funkcję przewodniczącego. Komisję egzaminacyjną powołuje Wojewoda.